• +90 (532) 136 8203
  • info@edgegemi.com

Gemicılık Nedir ?

Gemicilik, hangi türde olursa olsun bir gemiyi sürebilme, yönlendirebilme ve sevk edebilme sanatıdır. Teorik ve pratik eğitimler sonucunda öğrenilir. Disiplin, bilgi ve beceri gemici olan kişide bulunmalıdır. Denizi seven, denizle çalışmayı arzulayan ve denizde yaşamayı seven kişiler, gemici olmak için biçilmiş kaftan gibi olan kişilerdir.

Dünyamızın üçte birini saran ve büyük bir kısmını kaplayan deniz ve okyanus ekosistemi, tarihin her alanında yaşamış milletler tarafından merak unsuru olmuştur. Nüfusun az olduğu tarihlerde milletler yaptığı gemiler ile keşfe çıkmıştır. İlk Dünya haritasının çizimi, Amerika kıtasının keşfi ve Dünya’nın şekliyle ilgili ilk keşifler gemici olan kişiler tarafından ortaya çıkmıştır.

Tarihin eski yıllarında toprak ve kaynak keşifleri için yapılan gemicilik faaliyetleri, Atalarımızdan ve başka milletlerinden tarihinden kalan gemi yapımı, bakımı ve onarımı kültürü sayesinde, denizlerde lojistik ve turizm amacıyla yeni bir denizcilik çağı başlatmış bulunmaktayız.