• +90 (532) 136 8203
  • info@edgegemi.com

Gemi Nedir ?

Gemi, su üstünde durabilecek bir şekilde tasarlanmış, çeşitli yardımlar ile (yelken, kürek vb.) manevra yapabilen bir ulaşım aracıdır. Gemilerin çeşitleri olmakla birlikte her türü kendi alanına göre değerli sayılabilecek özelliklere sahiptir.


Balıkçı Gemisi

Balıkçı Gemisi belli bir sulak alanda, insanların deniz ürünlerini yakalamak için kullandıkları bir deniz aracıdır. Balıkçı Gemisi, kullanıldığı alana göre büyüklük ve farklılık gösterebilir.

Taşıt ve Yolcu Taşınabilen Gemiler

Taşıt ve yolcuların taşındığı gemilerin genel adı feribottur. Feribotlar genellikle yakın mesafeli olan araç ve yolcu taşımacılıklarında kullanıldığı bilinse de şehir içi seyahatlerinde de kullanılmaktadır.

Yük Gemileri

Yük gemileri, uluslararası sularda rota çizen, ülkelerin birbiriyle yaptığı ticaretin en önemli unsurlarından biridir. Oldukça büyük ve ağır olan yük gemileri, çeşitli malzemelerin ülkeler arasındaki transferini sağlar.

Tankerler

Tankerler, çeşitli maden çalışmalarındaki önemli unsurlardandır. Genelde üstünde gaz veya sıvı madde taşıyan tankerler taşıdığı maddeye göre özel olarak tasarlanıp sulara açılır.

Askeri Gemiler

Askeri gemiler, ülkelerin su sahalarındaki üstünlüğünü belirleyen bir faktördür. Ülkelerin sulardaki donanma gücünü oluşturur.